V tomto článku vám poradíme, ako správne navrhnúť zavlažovanie trávnika svojpomocne.
Ako naprojektovať zavlažovanie trávnika svojpomocne: Krok za krokom
Chcete mať dokonalý trávnik, no premýšľate, ako si zavlažovací systém navrhnúť sami? V tomto článku vám ukážeme, ako postupovať pri plánovaní a realizácii zavlažovania trávnika svojpomocne. Od merania a rozvrhnutia po výber vhodných komponentov – všetko zvládnete jednoducho a efektívne.
1.Nakresliete svoj pozemok na štvorčekový papier kde 1 štvorček znamená 1 meter.
2. Vyberte správne postrekovače podľa vzdialeností. K dispozícii máme:
- Sprejové postrekovače - Dostrek: 1,2 až 5,2 m - sú najlacnejšie, ale majú veľkú spotrebu tým pádom potrebujeme viac zavlažovacích okruhov
- Rotačné postrekovače - Dostrek: 4,9 až 14,0 m - vieme s nimi dosiahnúť veľké vzdialenosti ale treba dbať na správny výber trysiek podľa uhlov. Použite trysky MPR
- MP Rotator - Dostrek: 1,8 až 10,5 m - najčastejšie používané trysky. Majú najnižšiu zrážkovú výšku 10mm/h (vieme použiť viac postrekovačov na 1 vetvu) a majú prispôsobenú zrážkovú výšku pre zjednodušenie návrhu zavlažovacieho systému a vyššiu flexibilitu - vysoká rovnomernosť pokritia.
3. Zakreslite postrekovače do Vášho nákresu nasledujúcim spôsobom:
Rozdeľte plochu na štvorce alebo obdĺžniky a v každom rohu umiestnite jeden postrekovač.
4. Pomocou kružidla zakreslite vzdialenosti, kam dosiahne postrekovač, a potom zakreslite ďalšie. Minimálne dva postrekovače by sa mali prekrývať, aby závlaha bola rovnomerná a aby bolo pod postrekovačmi tiež dokonale zavlažené.
5. Potom vyhľadajte spotrebu postrekovača z tabuľky, ktoré nájdete pri každom postrekovači v našom e-shope.
Napríklad: Rotačná tryska Hunter MP Rotator 2000-90 Dostrek: 4 až 6,4 m
Uhol 90° Dostrek 6,1m spotreba = 1,63 l/min. (Každý dostrek v skutočnosti sa dá znížiť o 20% takže ak potrebujete vzdialenosť 5m, môžete použiť ten istý údaj)
Potom zapíšte jednotlivé údaje do Vášho nákresu, ku každému postrekovaču.
6. Výpočet zavlažovacích okruhov:
Preto že máme veľké množstvo postrekovačov, musíme ich rozdeliť do zavlažovacích zón. Inak by čerpadlo nestíhalo tlačiť dostatočné množstvo vody, a môže sa stať že trysky sa nevysunú zo zeme.
Pri rozdeľovaní postrekovačov do zavlažovacích zón musíme dodržiavať určité pravidlá. Nie každý postrekovač je možné použiť spoločne v jednej zóne, a to kvôli tomu, že niektoré typy postrekovačov majú odlišnú intenzitu zrážok (posledný stĺpec tabuľky pri štvorcovom rozmiestnení). Preto v jednej zóne môžu byť len postrekovače rovnakého typu, alebo je potrebné postupovať podľa nasledujúcich pravidiel:
Sprejový postrekovač + MP Rotator = NIE
Rotačný postrekovač PGP, PGP ultra + MP Rotator = ÁNO
Rotačný postrekovač PGP, PGP ultra + Rotačný postrekovač PGJ = NIE
Rotačný postrekovač PGJ + MP Rotator = NIE
Rotačný postrekovač PGJ + Sprejový postrekovač = NIE
Rotačný postrekovač PGP, PGP ultra + Sprejový postrekovač = NIE
Po rozdelení postrekovačov do príslušných zón môžeme vypočítať spotrebu pre jednotlivé okruhy. Urobíme to sčítaním spotrieb všetkých postrekovačov v každej zóne.
Takže máme spotrebu:
1. zóna - MP Rotator 12,09 l/min
2. zóna - Sprejové postrekovače 15,2 l/min
Tieto postrekovače potom spojíme poli-etilénovými hadicami LDPE. Ak spotreba nepresahuje 40 l/min do 50m môžete použiť 25mm LDPE pri väčšej vzdialenosti alebo spotrebe treba použiť 32 mm LDPE.
Jednotlivé zóny budú napojené do ventilovej šachty s elektroventilmi. Odtiaľ bude voda púšťaná do každej zóny pomocou riadiacej jednotky. Vždy si vyberte riadiacu jednotku, ktorá zodpovedá správnemu počtu závlahových zón.
Ak potrebujete pomoc s projektovaním kontaktujte nás, radi Vám pomôžeme !